Bezsenność w hashimoto i niedoczynności

Bezsenność lub ospałość to objawy często towarzyszące schorzeniom tarczycy – takim jak Hashimoto i towarzysząca mu nadczynność lub niedoczynność tarczycy. Prawidłowy sen, który pozwala się zregenerować, jest również czynnikiem pozwalającym pozbywać się toksyn z mózgu! Hashimoto to ciągła wojna, a na wojnie mało się sypia. Stany wojenne i bomby zapalne nie pozwalają spać, bo w mózgu dzieją się różne dziwne rzeczy:

Dlaczego nie mogę spać? Czyli bezsenność w hashimoto:

-czujesz pobudzenie, ekscytację i masz milion otwartych okienek w mózgowej przeglądarce; starasz się jakoś wyciszyć, myślisz o kwiatuszkach i spadających listkach, ale po chwili już masz pralkę w mózgu, a w niej brudy z sprzed godziny i brudy sprzed 5ciu lat;
-źle się czujesz jako Ty sama, dlatego użalasz się nad sobą, czytasz blogi i fora na których spotykają się ludzie jeszcze dziwniejsi niż Ty; ślęczysz do 4 rano nad migającym ekranem tylko po to, by mieć poczucie, że „coś robisz” ( >oglądanie życia przez szybę< (klik!))

Powodów może być więcej, jednak to wszystko prowadzi Cię do jednego – nie wysypiasz się.

zdrowy sen - jak dobrze sie wysypiac w niedoczynnosci

Bezsenność w Hashimoto to klasyczny objaw nieprawidłowo uregulowanych hormonów

Czym grozi chroniczne niedosypianie?

Rano budzisz się popuchnięta, w mózgu zamiast mobilizacji i chęci działania – trzęsący się budyń. Musisz z tym walczyć. Hashimoto kocha niewyspanych. Hashimoto uwielbia opuchniętych, nocnych forumowiczów. A na deser kawka z podwójnym cukrem i oto fundujesz news dnia – wybuch bomby atomowej w Hashimoto.

No więc, jak mam zasnąć? Sposoby na dobry sen

Walcząc z Haszi musisz absolutnie przestrzegać higieny snu – kłaść się o podobnych porach, zadbać o przyjemne warunku snu – dobrą temperaturę, dużo tlenu w sypialni i całkowitą ciemność w porze nocnej.

  1. Wyłącz wszystkie stand-baje, pipczące telefony, wibrujące urządzenia i uspane laptopy. Najlepiej wywal z sypialni wszystkie prądowe urządzenia, które mikrofalówkują Twój mózg przez całą dobę.
  2. Kładź się do łóżka porządnie domyta i czysto odziana. A najlepiej w ogóle zrezygnuj z piżamki i śpij na golaska, polecam. Wietrzy się to i tamto i jest naprawdę przytulnie.
  3. Nie możesz zasnąć, bo w głowie masz total bajzel? Po pierwsze, nie pij kawy. Po drugie, nie pij herbaty.
    O bożeboże, to co ja mam pić? Ziółka. Skrzyp, rumianek, bukiet ziół, meliskę, miętę, rooibos, dziką różę. Jeśli jesteś hipsterką, to czystek.
  4. Zmęcz się w ciągu dnia. Nic dziwnego, że nie chce Ci się spać, skoro cały dzień przesiedziałaś przed telewizorem, albo komputerem w pracy. Zmęcz się każdego dnia, biegaj, skacz, myj podłogę w pocie czoła albo przynajmniej podbiegnij do autobusu. Zmęczona zaśniesz szybciej.
  5. Daj sobie spokój wieczorem. Nie maltretuj siebie samej myślami o tym, co głupiego palnęłaś, nie wypominaj sobie, że znowu nie włączyłaś kierunkowskazu i ktoś Cię strąbił. Daj sobie spokój. Wieczorem jesteś dla siebie dobra i kochająca, akceptujesz decyzje które podjęłaś za dnia i do rana odpuszczasz sobie podejmowanie kolejnych.

Dobranoc!

Bezsenność w hashimoto w moim przypadku występowała na przemian z ospałością i ciągłym uczuciem niewyspania (nawet po 12 czy 14 godzinach snu). Często ekhmm sama byłam przyczyną takiego stanu rzeczy – kawka za kawką, negatywne myśli wieczorem plus wysiadywanie na forach dla ludzi z depresją do 4 nad ranem, nie polecam. Leczenie przewlekłego zapalenia tarczycy niestety łączy się z kompleksową zmianą stylu życia i dbaniem o siebie – dlatego…. idź już spać 🙂

ixon, xoxo


 

Wszystkie eksperymenty opisane na blogu zostały przetestowane na zwierzętach; Hashipoczwary biorące w nim udział znacznie ucierpiały. Autorka nie bierze odpowiedzialności za efekty uboczne stosowania zaleceń, w szczególności na stan Waszych Haszipoczwarek.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *