Efekt jojo czyli historia nieszczęśliwej fascynacji

Efekt jojo porusza moje emocje, bo przegrałam 8 lat w tą grę.

Poruszyła mnie historia jednej panny (aktorka? piosenkarka? łotewer, BMI mocno ponad 18), która schudła, napisała książkę o tym jak to jest upojnie schudnąć, po czym zgrubła i o ile dobrze zrozumiałam, to chyba teraz promuje książkę słowami – jak grubas jest gruby to już lepiej żeby został gruby. Wtedy uśmiech mu z twarzy nie schodzi.

Jak można tak kłamać w żywe oczy, tylko po to żeby sprzedać kilka kilo zatęchłej makulatury z własną twarzą na okładce???
Pamiętaj – efekt jojo nie jest spoko, obciążenie dla stawów i cukrzyca też nie są spoko.

Jeśli uśmiechasz się do ludzi tylko dlatego, bo jesteś gruba i nie masz innego wyjścia, to też warto przemyśleć swoje położenie.


 

Jeśli masz Hashimoto, to bardzo prawdopodobnie, że spasłaś się jak świnia. Ja się spasłam.

Ale to jest żaden dramat. Tłuszcz to tłuszcz, raz się spali raz się odłoży, who cares. Małe murzynki w Afryce głodują, chętnie by wzięły ten tłuszcz, a Ty płaczesz, głupia.

Dramat zaczyna się wtedy, kiedy chcesz schudnąć i być fit bejbe, przechodzisz na dietę i chudniesz. A potem odpuszczasz i grubniesz. I chudniesz. I grubniesz. uuuuu już mi się kręci w głowie!!! voila, efekt jojo!

Zapamiętaj, że jedyna prawdziwa, dobra dieta to taka, która jest sposobem żywienia, zmianą, którą wprowadzasz na całe życie. Czyli na przykład, że nigdy przenigdy nie kupujesz jedzenia z dodatkiem „syrop glukozowo – fruktozowy” (nie wiesz co to za gówno? to czytaj tutaj) i nigdy przenigdy nie dajesz sobie rozwalać jelita jakimś palantom. To jest dieta, dieta jako zbiór prostych zasad, które trzymasz w swoim serduszku. Dieta, która niesie za sobą widmo efektu jojo, to nie dieta, to szambo.efekt jojo odchudzanie

Efekt jojo zryje Ci beret. Efekt jojo zwolni Twój metabolizm. Efekt jojo spowoduje, że będziesz musiała wyrzucić te wszystkie fikuśne kiecuszki które sobie kupiłaś (powtarzające się epizody tycia-chudnięcia w ogóle destabilizują kwestie spójności wizerunku). Efekt jojo to obciążenie dla Twojej wątroby, trzuski, stawów. Efekt jojo paskudnie działa na psychikę, bo poczucie więzi i przywiązania ze swoim ciałem to jedna z najważniejszych potrzeb, które wszystkie mamy w sobie.


Wolisz być szczupła za miesiąc, ale tylko przez miesiąc? Czy szczupła za trzy miesiące, ale przez całe życie?

Taka jest różnica między „być na diecie” a trzymać dobrą, rozsądną dietę. Bez glutów i ścieków.

Dobre zmiany możesz wprowadzać stopniowo, na początek zrezygnować z paczki czipsów co sobotę do filmu, w kolejnym tygodniu zrezygnować ze słodyczy z syropem fruktozowym. To wszystko jest proste – nie musisz znać się na chemii ani na skomplikowanym nazewnictwie dodatków do żywności, wystarczy, że przeczytasz skład na opakowaniu i znajdzie się tam coś, czego nie potrafisz wymówić. Mówię w skrócie, ale to działa dla 90% żywności.


A tak wracając do tej Pani z telewizji, co chodzi i kłamie i chce Ci wcisnąć zatęchłą makulaturę. Są tacy ludzie, którzy twierdzą, że są grubi bo doszli do poziomu Master w grze zwanej Samoakceptacją, a poza tym:

  • gruby jest zabawny
  • gruby ma poczucie humoru i jest duszą towarzystwa
  • gruby ma do siebie dystans
  • gruby może se być gruby bo są ludzie różni kwadratowi i podłużni
  • kochanego ciałka nigdy za wiele
  • tyją z powietrza
  • gruby dłużej przeżyje w okresie globalnego głodu
  • gruby dłużej przeżyje w okresie gdy zabraknie prądu i przestaną działać terminale w biedrze
  • gruby ma prawo by być gruby *

Od razu sprostuję że tylko ostatnia pozycja jest prawdziwa – tak, gruby ma prawo być gruby. Możesz też mieć efekt jojo sto razy w roku, jeśli Cię to kręci ale Twoja tarczyca tego nie lubi i nie polubi, uwierz mi.

Grubi ludzie są zabawni nie dlatego, że tłuszcz w jakiś magiczny sposób wyostrza dowcip lub unosi kąciki ust w górę. Efekt duszy towarzystwa pojawia się dlatego, że gruby jak nikt inny potrzebuje akceptacji społeczeństwa. W naszej okrutnej kulturze możesz być lubiana z trzech przyczyn – jesteś ładna, jesteś fajna, jesteś wpływowa. Jeśli tłuszcz ogranicza u Ciebie tą pierwszą cechę + nie jesteś ricz żoną holiłud, wówczas by zostać zaakceptowanym w towarzystwie pozostaje Ci być tylko fajną. Kuleczko-śmieszkiem. Zabawowym Misiem. Słodziakiem-pulpeciakiem. 


Ale dobrze wiemy, że to nie jest takie śmieszne wcale. Szczególnie że hashimoto uwielbia nadwagę, przyciąga smuteczki i nakręca niską samoocenę jak demon. Dlatego jeśli masz spoko hormonsy a mimo to borykasz się z nadwagą, zastanów się co w Twoim stylu życia jest nie tak, jakie stałe zmiany mogłabyś wprowadzić, by doprowadzić swoje ciało do idealnej sprawności i dobrej formy. Walcz o to, by czuć się wygodnie w swoim ciele, bo Twoje ciało to jedyne, co realnie posiadasz. Tylko stałe, pozytywne zmiany mogą ustabilizować Twoją psychikę i connect z ciałem.

Nie musisz mieć mięśni, nie musisz żegnać cellulitu i fałdek, jeśli je lubisz. Krągłości są spoko, cycki są spoko, ale cukrzyca, zajechane kolana i pot na dupie latem – to wszystko nie jest spoko (IMO). Jeśli czujesz, że jest Ci ciężko, źle, to nie przechodź na dietę odchudzającą, nie wcinaj supli i nie pij herbatek na sranie, po prostu zrezygnuj z chemii, jedz dużo świeżego, dużo od sąsiadów (albo ze swojego poletka, jak masz). Kicaj, biegaj, pedałuj, szastaj, prastaj, machaj.

Zdrówka i BMI w normie, dziewczynki!
ixon, xoxo


Wszystkie eksperymenty opisane na blogu zostały przetestowane na zwierzętach; Hashipoczwary biorące w nim udział znacznie ucierpiały. Autorka nie bierze odpowiedzialności za efekty uboczne stosowania zaleceń, w szczególności na stan Waszych Haszipoczwarek.


twitter haszimoto hashimoto pinterest hashimoto haszimoto facebook haszimoto

INNE SOCZYSTE ARTYKUŁY

dieta bezglutenowa bezglutowa

dieta bezglutenowa bezglutowa

muesli owsianka dieta

samoakceptacja

samoakceptacja

 

hashimoto-syrop glukozowo fruktozowyfit produkty

 

2 myśli nt. „Efekt jojo czyli historia nieszczęśliwej fascynacji

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *