Dieta bez lektyn Hashimoto – dzień 16 :)

Szesnaście dni temu zaczęłam swój dietetyczny eksperyment – 120 dni wolnych od prozapalnych lektyn – nabiału, orzechów, kawy i pszenicy.  Co  dobrego da Ci wyeliminowanie prozapalnych produktów na rzecz warzyw, jabłek i kaszy? Czy lektyny faktycznie szkodzą w Hashimoto? Choć dieta bez lektyn jest dość mocno ograniczona, wierzę w to, że objawy Hashimoto można znacznie załagodzić, stosując dobrą dietę. Czy znowu mam rację?

Oj tak, sporo też nagrzeszyłam. Koleżanka miała urodziny – bang! Kawka i jabłecznik. Dużo jabłecznika. Był pyszny i na pewno poszedł w cycki, bo gdzieżby indziej. Na szczęście, tym razem wszystkie gluteny ominęły stan zapalny w kolanach i tarczycy, dlatego obyło się bez depresji i strzelających, piekących stawów 🙂 Drugi grzech – orzechy. Choć obiecałam je moczyć co najmniej kilka godzin przed spożyciem, będąc w pracy często brakuje mi czasu by zjeść coś konkretnego, dlatego tłumię burczenie w brzuchu orzechami i suszonymi jabłkami lub śliwkami. Choć jest to oczywiście do zrobienia – mogę przecież moczyć orzechy w domu i jeść je w pracy już nieco „oczyszczone” z lektyn, jednak …. Ech, zapominam robić tego w domu.

Podsumowanie 16 dni (prawie) wolnych od lektyn:

  • czuję się lżejsza psychicznie, doskonale zasypiam i śpię głębokim snem, a rano budzę się wyspana
  • czuję się lżejsza fizycznie – mam wrażenie, że poranna opuchlizna powiek jest zdecydowanie mniejsza, nie puchnę też w ciągu dnia, co wcześniej mi się zdarzało dość często
  • czuję się wolna od nałogu kawowego 😀 Wstyd przyznać, ale uwielbiam kawę i niezwykle ciężko jest mi z niej zrezygnować. Każda okazja, by napić się mocnej, aromatycznej kawy z dużą ilością mleka była dla mnie pokusą, której nie mogłam się oprzeć. Teraz, gdy postanowiłam odrzucić mleko – kawa zupełnie przestała być w kręgu moich zainteresowań.
  • przestałam zgrzytać w nocy zębami!! Nie wiem co spowodowało, że przestał dokuczać mi bruksizm, jednak codziennie budzę się z rozluźnioną twarzą i szczękami, choć od września miałam z tym dość spory problem.

Tak to wygląda, dziewczyny. 16 dni to zbyt mało by ocenić długofalowe efekty takich eksperymentów, takich jak moja dieta bez lektyn. Szczególnie, jeśli po drodze trafiły się urodziny koleżanki i zabrakło rozumku, by jednak powiedzieć sobie: stop, dziecinko! Nie rusz.

16 dni za mną, kilka orzechowych grzeszków i jeden ciastkowo-kawowy, a teraz czas brać się za siebie i naprawdę zacisnąć pasa. Dieta bez lektyn w Hashimoto to dla mnie eksperyment, który robię z myślą o sobie i o Tobie – jeśli tak jak ja, błądzisz jak dziecko we mgle w gąszczu wszystkowiedzących forumowiczek i „nic-sie-na-to-nie-poradzi” specjalistów. Dieta bez lektyn jest dla mnie jednym z tysiąca wyborów, jakie w ostatnim czasie dokonywałam by wrócić do normalnego, zdrowego życia. Czas dobić Hashipoczwarę, która raz na jakiś czas ciągle jeszcze ze mnie wyłazi, z tymi swoimi zapuchniętymi powiekami, ociężałym umysłem i negatywnymi myślami.

ixon, xoxo


Wszystkie eksperymenty opisane na blogu zostały przetestowane na zwierzętach; Hashipoczwary biorące w nim udział znacznie ucierpiały. Autorka nie bierze odpowiedzialności za efekty uboczne stosowania zaleceń, w szczególności na stan Waszych Haszipoczwarek.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *