Dieta bez lektyn – gdzie są lektyny w pożywieniu?

Gdzie są lektyny i dlaczego miałabym ich nie jeść? Kilkanaście dni temu rozpoczęłam przeciwzapalną terapię dietetyczną, która ma zmniejszyć stan zapalny i podważyć opinie czcicieli syntetycznej tyroksyny, że: nic pani na to nie poradzisz.

Jak to zwykle z nowymi teoriami bywa, trzeba to przetestować, bo inaczej nie dowiesz się jak to naprawdę działa. Jestem osobą, która bardzo sceptycznie podchodzi do różnego rodzaju nowych, dietetyczno -lajfstajlowych teorii – zanim przejdę na kolejną dietę cud czy zacznę pić napar z koziej dupy, najpierw zadaję sobie pytanie, czy przypadkiem ktoś nie chce mnie oskubać… 100 gram nasion Chia za 15 zł? Coś tu brzydko pachnie. Oliwa z oliwek importowana z Chin zamiast swojskiego oleju rzepakowego? Coś tu brzydko pachnie. I tak jak w przypadku diety beglutenowej, dużo czasu upłynęło, zanim zdecydowałam się spróbować. Tym razem – przed Państwem – dieta bz lektyn. Soł, gdzie są lektyny i co to w ogóle jest?
Choć pszenicy nie jadam już od dłuższego czasu, mam takie poczucie że nie do końca służy mi też nabiał – sklepowe przetwory mleczne zalatują mi mocno chemią i są jakieś takie… jałowe. Absolutnie nie wierzę w odchudzającą moc jogurcików i muesli, ponieważ próbowałam schudnąć w ten sposób jakieś 4 lata, w efekcie tyjąc 10 kg. Nawiasem mówiąc, wierzę w warzywa i kasze, ale o tym tutaj: KASZA I WARZYWA, CZYLI POGROMCA HASHI FATU.

gdzie sa lektyny - orzechy zawieraja lektyny

Lektyny to w skrócie rodzaj białek wiążących węglowodany. Zostały one wytropione głównie w roślinach: zbożach, warzywach psiankowatych, orzechach i strączkach. Absolutnym hitem wszystkich lektyn jest oczywiście gluten, postrach wampirów. Sprytni producenci żywności podchwycili modę na bezglutenowe, dlatego starają Ci się wcisnąć makarony kukurydziane i wafle ryżowe, które są zdecydowanie bardziej szkodliwe niż gluten – naszpikowana chemią kukurydza i ryż, którego lektyny są bliźniaczo podobne do struktury glutenu. Choć jest to ciągle kiełkująca teoria, lektyny prawdopodobnie podsycają stany zapalne w organizmie, Haszipoczwara się cieszy i puchnie.

Gdzie są lektyny?

  • pszenicy i jęczmieniu
  • roślinach psiankowatych: papryce, ziemniakach i pomidorach
  • orzechach (aby wyeliminować lektyny z orzechów, można je moczyć kilka godzin przed zjedzeniem)
  • roślinach strączkowych (podobnie jak w przypadku orzechów, kilkugodzinne moczenie pomoże pozbyć się lektyn, jednak część z nich przetrwa mimo wszystko)
  • produktach mlecznych – odzwierzęcych, serach, mleku, twarogu.gdzie sa lektyny przetwory mleczne

Jak to dokładnie z tymi lektynami jest, no cóż, nigdy nie wiesz. Podobnie jak w przypadku papierosów, ich negatywny wpływ na organizm człowieka został określony i potwierdzony dopiero w momencie, gdy padły pierwsze trupy. Wzmianki o lektynach i ich negatywnym powiązaniu z chorobą Hashimoto ciągle pojawiają się dość rzadko, szczególnie w polskojęzycznych publikacjach. Być może tam, gdzie są lektyny, jest też wielka ściema, ale biorę to na klatę – dla dobra nauki.

ixon, xoxo

O diecie bezglutowej poczytasz tutaj.


 

Wszystkie eksperymenty opisane na blogu zostały przetestowane na zwierzętach; Hashipoczwary biorące w nim udział znacznie ucierpiały. Autorka nie bierze odpowiedzialności za efekty uboczne stosowania zaleceń, w szczególności na stan Waszych Haszipoczwarek.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *