Hashimoto mnie zamroziło – uczucie zimna w niedoczynności tarczycy

Hashimoto to ciągłe uczucie zimna, marznące dłonie i stopy niezależnie od ilości nałożonych skarpet i rękawiczek. Ciągle dreszcze w niedoczynności tarczycy to żadna nowość, ponieważ właśnie uczucie zimna jest jednym z najczęściej wymienianych objawów, które towarzyszą Hashimoto. Jak sobie z tym poradzić? Jak ocieplić nieco klimat w sobie i wokół siebie, aby nie być Hashipoczwarą z Krainy Lodu?

Uczucie zimna w niedoczynnośći tarczycy było jednym z objawów, które towarzyszyły mi na początku choroby. Oczywiście był to też jeden z objawów, który zasugerował mi, że moja depresyjna osobowość może nie jest elementem mojego charakteru, lecz bardziej osobowością Hashipoczwary. Gwoli jasności, Hashipoczwara została szczegółowo opisana tutaj.

Twoi znajomi otwierają okno, twierdząc, że jest duszno i ciepło, podczas gdy Ty stukasz się w głowę i okrywasz kolejnym, pożyczonym od kumpla swetrem? Coś tu nie gra.

Jest środek lata, siedzisz na ławce, obserwujesz kroki mijających Cię ludzi, wcinasz truskawki i zdajesz sobie sprawę, że Twoje własne stopy to dwa kawałki lodu, które doskonale komponowałyby się z szejkiem truskawkowym? Są tak zimne, że nawet nie poczułaś momentu, w którym przestałaś je czuć? Coś tu nie gra.

Leżysz w łózku drugą godzinę, nie mogąc zasnąć (ee, nie mogę zasnąć? może dlatego, że w mojej głowie jest pootwieranych milion okienek?) a od kolan w dół Twoje nogi to dwa zamarznięte, marmurowe posągi? Coś tu nie gra.

Dobrze, ustaliłyśmy – uczucie zimna w niedoczynności tarczycy jest elementem Twojego życia. Jest Ci smutno, jest Ci źle i cholernie, cholernie zimno. Zawsze zimno. Marzną Ci dłonie, nos, uszy i stopy, T-shirty z krótkim rękawkiem smętnie walają się na dnie szafy, nieużywane od dwóch lat. Hashimoto często idzie w parze ze słabym układem krążenia, stąd problemy z ciągłym uczuciem zimna. Jedynym sposobem, by stjuningować trochę Twój wewnętrzny kaloryfer, są kompleksowe działania aktywujące system centralnego ogrzewania w Twoim organizmie.

Mam uczucie zimna w niedoczynności tarczycy i Hashimoto – co z tym fantem zrobić?

  • rusz dupeńkę. Codzienne spacerki, turbotrening trzy razy w tygodniu i porządne sprzątanie mieszkania w sobotę, cudownie rozgrzeją Twoje witki i pozwalą spalić fat, który przywlekła za sobą Hashipoczwarka. bang! Jeden – zero dla Ciebie!
  • jedz ciepłe. Ciepłe jedzonko wspaniale rozgrzewa flaki, a co za tym idzie całą resztę. Z rana zupa, w południe kasza na ciepło, po południu kolejna zupa z sałatką i na kolację gotowane jajeczko – takie gorące menu powinno trochę ocieplić atmosferę inside your belly.
  • jedz naprawdę ciepłe. Temperatura to jedno, a drugie to przyprawy – kurkuma, imbir, czosnek, pieprz, pierz cayenne, kardamon i gałka muszkatołowa – te wszystkie przyprawy rozgrzewają od środka, a w dodatku są przeciwzapalne i chronią Cię przed rakiem. Bang! Trzy – zero Ty.
  • Skarpety, skarpety, rajstopy, kapcioszki. Wiadomo, grube, ciepłe, dużo. Bezuciskowe.
  • Bezuciskowo!! Mając problem z uczuciem zimna z niedoczynności tarczycy, niezwykle ważne jest, aby nie hamować krążenia, które i tak jest już osłabione. Unikaj obcisłych rajstop, spodni, pasków, skarpet które zostawiają czerwone okręgi na Twoich kostkach – to wszystko sprzyja marznięciu, a w dodatku funduje żylaki i cellulit w pakiecie. Rajstopy i sukienki ściskające w talii, prócz tego, że podobno podniecają facetów, niestety przyczyniają się do powstawania refluksu żołądkowego i robią inne nieprzyjemne rzeczy z Twoimi flakami. Do kosza wszystkie uciskacze, paski, gumki i spinacze! Bang! Pięć-zero dla Ciebie!

Jakie są Twoje sposoby na uczucie zimna? Cierpisz czy walczysz?

Trzymaj się ciepło!

ixon, xoxo


Wszystkie eksperymenty opisane na blogu zostały przetestowane na zwierzętach; Hashipoczwary biorące w nim udział znacznie ucierpiały. Autorka nie bierze odpowiedzialności za efekty uboczne stosowania zaleceń, w szczególności na stan Waszych Haszipoczwarek.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *